torek, 16. april 2013

Potovanje v veličastni Tibet, deželo sonca in snega

Tibet je še v današnjem času izjemno mistična dežela, težko dostopen svet, ki jo krasijo vrhunske stvaritve narave. To, da se pravila, ki dovoljujejo vstop v Tibet skoraj nenehno spreminjajo je že nekaj povsem običajnega, zato tudi ni nekakšnega popotniškega vodiča, ki bi lahko povsem točno opredelil kaj se za pot tja dejansko potrebuje.
Dejstvo je, da so za vstop v Tibet potrebna nekakšna posebna dovoljenja, ki jih določa kitajska vlada, ki jih tudi nenehno spreminja in dopolnjuje. Veliko je odvisnega tudi od časa v katerem se odločate za potovanje v to izjemno skrivnostno deželo. Še posebej občutljivo je obdobje okrog novega leta, pa naj bo to naše ali njihovo, v času nacionalnih praznikov, predvsem v oktobru, ko praznujejo Kitajci svoj nacionalni praznik, je Tibet v bistvu za tujce zaprt in je vanj nemogoče vstopiti, no, vsaj kar se tiče legalne poti seveda. Tibet je že od nekdaj skrivnostna, nedostopna in dokaj neznana pokrajina, zavita v skrivnostno tančico. Nad samo pokrajino se dvigajo samostani tibetanskega budizma, ki krasijo prelepo naravo.
Tibet je obkrožen z visokim gorovjem Himalaje, kjer so najvišje gore tega sveta. Prav v tej odmaknjeni pokrajini živijo Tibetanci svoje tradicionalno življenje. So nadvse preprost narod, a globoko moder, morda zato, ker živijo tako zelo visoko in so bližje svojemu bogu. Lhasa je glavno mesto avtonomne oblasti Tibeta in zgodovinski sedež Dalaj lame. Nadmorska višina Lhase je 3490 metrov in kar se tega tiče je to eno izmed najvišjih mest na svetu. Največja znamenitost mesta je Portala palača, ki je simbol Tibeta in temelj mesta in je pod zaščito UNESC-a. Lhasa je budistično sveto mesto s številnimi templji in samostani, ki ga danes obiskujejo številni turisti. Norblinga, samostani, Drepung, Sera manastiri, budistični templji, festivali in sveta gora Kajlaš, vse to je Tibet.

Ni komentarjev:

Objavite komentar