sobota, 12. april 2014

Kdaj se pojavi bolečina v križu?


Bolečina v križu zelo pogosta težava, ki se pojavlja pri kar 25 odstotkih ljudi, ki so stari med trideset in petdeset let. Statistika kaže, da bolj ko se človek stara, večja je verjetnost, da se bo pojavila bolečina v križu. Na pojav te bolečine vplivajo številni dejavniki. Med najbolj pogostimi so poškodbe mišičnih tkiv, ki se nahajajo ob hrbtenici. Bolečina v križu se pogosto pojavi, ko poškodujemo kakšno mišično tkivo ob hrbtenici ob dvigovanju bremen. Najpogosteje pride do tega zaradi nepravilne tehnike dviga, lahko pa imamo preprosto nesrečo. Mnogokrat se poškodujejo športniki, ki že vrsto let ponavljajo isti gib. Tega izvajajo na pravilen način, pa se vseeno poškodujejo.

Faktorjev, ki so vplivali na poškodbo, je veliko, od prisilne drže na delovnem mestu, preteklih poškodb itn. Če vas muči bolečina v križu, potem je možno k odpravi te nadloge pristopiti na več načinov. Za manjše bolečine, ki niso posledica hujših obolenj ali poškodb zadoščajo že sredstva proti bolečinam, ki jih dobimo brez recepta. Kadar je bolečina v križu izjemno huda pa se običajno zdravnik odloči za protibolečinsko terapijo z zdravili na recept in z zdravili, ki sproščajo mišice. Kadar je bolečina v križu manjša, noben zdravnik ne bo svetoval počitek v postelji. Tega se svetuje le pri hudih bolečinah, a še to ne več kot dva dni zapored. Pomembno je ohraniti telesno aktivnost in postopoma jo tudi povečevati. Aktivnost izboljšuje prekrvavitev mišic in medvretenčnih ploščic ter izboljšuje moč mišic, kar ima pozitiven vpliv na zdravje hrbtenice in mišic ob njej. Kadar bolečina v križu traja dlje časa, je možen način odpravljanja tudi fizioterapija.

Dober fizioterapevt, ki obvlada ročno terapijo, lahko precej hitro in dobro sprosti mišice, ki so zakrčene in napete, kar povzroči, da prične bolečina v križu pojenjati. Vendar pozor: takšno storitev mora opraviti profesionalni fizioterapevt, saj je v nasprotnem primeru lahko več škode kot koristi.

Ni komentarjev:

Objavite komentar